25 راهکار برای تقویت حافظه

1-ورزش کنید. ورزش کردن اکسیژن مورد نیاز مغز را تامین می‌کند. از طرفی فکر انسان آزاد شده و در سلامت ذهن و تقویت حافظه موثر است.

2-محققان در جدیدترین تحقیقات به این نتیجه رسیده‌اند که مصرف کاکائو و مشتقات آن در افزایش هوش و درک افراد به ویژه سالمندان بسیار موثر است. در کاکائو نوعی آنتی اکسیدان مفید ترشح می‌شود که در تقویت سیستم عصبی مرکزی بدن بسیار اثرگذار است. اثر شکلات تلخ نسبت به دیگر شکلات‌ها در تقویت حافظه بیشتر است.

تحقیقات نشان داده است که افرادی که در طول روز شکلات مصرف می‌کنند، حافظه کوتاه مدت و بلند مدت آن‌ها تا چند ساعت پس از مصرف شکلات بیشتر می‌شود. کارشناسان علت مفید بودن شکلات در تقویت حافظه را افزایش حافظه کلامی و سرعت پردازش اطلاعات می‌دانند. مواد شیمیایی سازنده شکلات خون رسانی به بافت‌های بدن را بیشتر می‌کند. این امر موجب می‌شود که اکسیژن بیشتری به سلول‌های مغزی برسد. 

یکی از دلایل مهم ابتلا به فراموشی کاهش اکسیژن دریافتی در بدن است. شکلات تلخ می‌تواند تا حد زیادی در رفع این مشکل موثر واقع شود. برای بررسی میزان اثرگذاری شکلات تلخ بر حافظه آزمایشی در نظر گرفته شد.

در این آزمایش یک آزمون ریاضی از افراد سالمند گرفته شد. افرادی که شکلات تلخ مصرف کرده بودند رتبه بهتری در این آزمون کسب نمودند. زیرا شکلات در بازیابی توانایی تجزیه و تحلیل داده‌ها و موفقیت در آزمون‌های هوش کمک می‌کند. البته باید دقت کرد که در مصرف آن زیاده روی نشود. این خوراکی نوعی شیرینی است که حاوی قند زیادی است. بنابراین باید به اندازه مصرف شود. معمولا به سالمندان توصیه می‌شود در ساعات پایانی شب شکلات مصرف کنند.

3-باید میان محیط و حافظه برای بازیابی امور ارتباط برقرار کنید. اگر می‌خواهید چیزی را به یاد آورید تصور کنید در آن محیط قرار دارید. 

4-قبل از خواب روز خود را مرور و کارهای فردا را به یاد آورید. این روش در تثبیت رویدادها در حافظه شما بسیار تاثیرگذار است.

5-وقتی می‌خواهید چیزی را فراموش نکنید دست خود را مشت کنید. وقتی که آن موضوع را بیاورید نیز مجدد دست خود را مشت نمایید. 

6-به عکس‌ها و تصاویر لذت بخش نگاه کنید. این عکس می‌تواند تصویر بچه گربه‌ای زیبا باشد و یا عکس‌های گذشته خود را مرور کنید. با این روش شما می‌توانید خاطرات قدیمی خود را یادآوری کنید. احساس خوشایندی که در شما ایجاد می‌شود در تقویت حافظه اثرگذار است. محققان ژاپنی طی آزمونی دریافتند که دانشجویان پس از نگاه کردن به تصویر سگ و گربه 44 درصد نمراتشان بهبود یافت. این کار موجب می‌شود تا اضطراب و استرس از شما دور شده و راحت‌تر بتوانید خاطرات خود را بازیابی کنید.

راه های افزایش حافظه

7-به اندازه کافی بخوابید. زمانی که انسان می‌خوابد حافظه جدید او تحکیم می‌یابد. در این مرحله ارتباطات میان سلول‌های مغز نیز تثبیت می‌شود. بعد از خواب بهترین زمان برای انجام امور مربوط به حافظه است. معمولا به افراد محصل توصیه می‌شود که بعد از خواب درس بخوانند. زیرا در این زمان بهتر اطلاعات در حافظه ثبت می‌شود.

8-برخی افراد برای راحت‌تر خوابیدن قبل از خواب الکل می‌نوشند. این عمل در تضعیف حافظه بسیار موثر است. زیرا کیفیت خواب پایین آمده و تمرکز و حافظه فرد مختل می‌شود. شاید فرد راحت بخوابد اما خواب او عمیق نیست.

9-لبنیات زیاد مصرف کنید. یکی از پایه‌های تقویت حافظه خوراک مناسب است. مصرف شیر در میان فرآورده‌های لبنی به تقویت حافظه کمک می‌کند.

10-علامت گذاری کنید. در هنگام دیدن فردی برای اینکه یاد او را به خاطر بسپارید نشانه‌ای برای خود قرار دهید. به طور مثال وقتی می‌خواهید فردی را با فامیل محمدی به خاطر بسپارید پس از دیدن او تصویر گل محمدی را در چهره‌اش تداعی کنید.

11-مطالب یا نکاتی را که می‌خواهید فراموش کنید برای خود تکرار کنید. حال این تکرار می‌تواند با صدای بلند و یا با صدای آرام و زمزمه تکرار شود. یکی از راهکارها در تثبیت دروس، مرور آن با صدای بلند است.

12-چشم‌های خود را به سمت چپ و راست تکان دهید. سمت چپ و راست مغز عملکرد متفاوتی نسبت به هم دارند. از همین رو با این حرکت شما میان این دو بخش ارتباط برقرار می‌کنید.

13-سیگار نکشید. سیگار آسیب زیادی به حافظه وارد می‌کند.

14-از دیگر دشمنان حافظه مواد مخدر است. افرادی که مواد مخدر مصرف می‌کنند و به آن اعتیاد دارند آسیب جدی و دائمی به حافظه خود وارد می‌نمایند. برخی از این آسیب‌ها قابل جبران نخواهند بود.

15-به تغذیه خود اهمیت دهید. غذاهای چرب و فست فودی در کاهش تمرکز موثر هستند.

تاثیر تغذیه بر حافظه

16-برای انجام کارهای خود برنامه ریزی داشته باشید. افرادی که برای کارهای خود برنامه ریزی ندارند اغلب آشفته بوده و بر روی کارهای خود تمرکز لازم را ندارند. این افراد بسیار دچار فراموشی می‌شوند. زیرا نمی‌دانند چه کاری را باید در چه زمانی انجام دهند.

17-برای خود نشانه گذاری کنید. به طور مثال بگویید بعد از رفتن به دکتر باید لوازم لازم برای خانه را بخرم.

18-چای سبز به تقویت حافظه کمک می‌کند. چای سبز دارای خاصیت آنتی اکسیدان است. مصرف آن موجب تاخیر در آلزایمر می‌شود.

19-کاری که می‌خواهید انجام دهید را تجسم کنید. این کار موجب تثبیت در ذهن شما شده و کارها را فراموش نمی‌کنید.

20-به طبیعت نگاه کنید. نگاه کردن به طبیعت موجب افزایش تمرکز خواهد شد.

21-زبان دیگری را یاد بگیرید. این کار ذهن شما را به چالش می‌کشد. تحقیقات نشان داده است که افرادی که زبان دیگری را می‌آموزند از لحاظ هوشی ارتقا پیدا می‌کنند. همچنین از ابتلا به آلزایمر و فراموشی نیز پیشگیری می‌کند. 

22-اعداد را برعکس بشمارید. این کار سبب تمرکز بیشتر خواهد شد.

23-به موسیقی گوش دهید. تحقیقات نشان داده است که موسیقی اثر مثبتی در افراد فراموشکار داشته است.

24-سفر کنید. به مناطقی بروید که تاکنون نرفته‌اید. 

25-کارهایی را انجام دهید که ذهن شما را به چالش می‌کشد. جدول حل کنید. بازی‌های معمایی انجام دهید. 

برخی از فراموشی‌ها در طول روز عادی هستند. مغز گاهی اوقات برخی اطلاعات را حذف تا جا برای اطلاعات جدید باز شود. بنابراین برخی فراموشی‌ها طبیعی هستند. اما اگر فراموشی موضوعات بیش از حد تکرار شد این مساله نگران کننده خواهد بود. برخی از فراموش کردن‌ها ناشی از افسردگی، استرس، گرسنگی و کمبود خواب هستند. اما اگر متوجه تغییرات شدید در خود شدید حتما به پزشک مراجعه نمایید.

نوشته های مرتبط