با همسر دروغگو چگونه رفتار کنیم؟

اعتماد، پایه و اساس زندگی مشترک است. در صورت دروغگویی یکی از طرفین در زندگی مشترک اعتماد بین مرد و زن از بین می‌رود. دیگر احساس و عاطفه میان آن‌ها از بین رفته و سردی جای عشق و علاقه را خواهد گرفت. به مرور زمان دروغگویی اختلافاتی را میان زن و مرد ایجاد می‌کند و چه بسا موجب فاصله گرفتن آن‌ها از هم می‌شود.

حس دردناکی است که وقتی در تمام مراحل و شرایط زندگی با همسر خود صادقانه رفتار کرده‌اید از او دروغ بشنوید. این موجب می‌شود که وقتی از همسر خود دروغی می‌شنوید بلافاصله عصبی شده و واکنش تندی از خود نشان دهید. اما این رفتارها شاید موجب تخلیه شما شود اما هیچ اثر مثبتی در پیشگیری از این اشتباه نخواهد داشت. شما باید بتوانید با این مشکل به شکلی اصولی رفتار کنید.

چه کسی در دروغگویی همسر شما مقصر است؟

همیشه همسر شما به تنهایی مقصر نیست. گاهی اوقات نحوه برخورد شما موجب دروغگویی همسرتان خواهد شد. گاها پیش آمده که همسرتان به خاطر بیان سخن راست و صادقانه از سمت شما مورد مواخذه قرار گرفته است. بعضا حتی واکنش‌های تند و قهر و دعوا را نیز به همراه داشته است. بنابراین همسر شما بهترین راه برای پیشگیری از این قهر و دعواها را دروغ گفتن می‌بیند. 

در اینجا بهترین راه برای پیشگیری از دروغگویی همسرتان ایجاد حس امنیت و آرامش در اوست. شما باید شرایطی را برای او فراهم کنید که او از گفتن حقیقت ترسی نداشته باشد. 

سعی کنید رابطه عاطفی میان خود و همسرتان را مستحکم کنید. این کار مانع دروغگویی خواهد شد. در زندگی مشترک یکدیگر را آزاد بگذارید. دوست یکدیگر باشید. این رفتارها مانع از دروغگویی دو طرف به یکدیگر خواهد شد.

قبل از اینکه از دروغگویی همسرتان ناراحت شوید به این بیندیشید که آیا شما هم به او دروغ گفته‌اید یا خیر. اول از همه از خودتان شروع کنید. به یکدیگر قول دهید که تحت هیچ شرایطی به هم دروغ نگویید.

چگونه با دروغ برخورد کنیم؟

با همسر دروغگوی خود چگونه رفتار کنیم

در نادرست بودن دروغ هیچ شکی نیست اما در زندگی مشترک ممکن است بعضی اوقات با دروغگویی از سمت همسر خود مواجه شوید. شما باید بتوانید برای حل این مشکل و جلوگیری از تکرار آن چاره‌ای بیندیشید. در ابتدا باید به نوع دروغ توجه کنید. به طور مثال همسر شما به دلیل ناراحتی شما از بیرون رفتن با دوستانش، به شما می‌گوید جلسه کاری دارد اما به خانه یکی از دوستانش رفته است.

این دروغ گرچه شما را ناراحت می‌کند و کار ناپسندی است اما مشکلی در زندگی شما ایجاد نمی‌کند و به زندگی مشترکتان آسیبی وارد نمی‌کند. پس برخورد با آن نباید جنجالی باشد. وقتی همسر شما به شما دروغ می‌گوید در مرحله اول دقت کنید که این دروغ چه تاثیری در زندگی و سرنوشت شما دارد. اگر دروغ به زندگی شما لطمه‌ای وارد نمی‌کند می‌توانید از آن چشم پوشی کنید.

انعطاف پذیری زن یا مرد هنگام مواجه شدن با دروغ همسر از تنش‌های زندگی کم می‌کند. اما برخی از دروغ‌ها به قدری بزرگ هستند که نمی‌توان از آن‌ها گذشت.

علت روانی دروغ چیست؟

هیچ کس را نمی‌بینید که از دروغ گفتن اطرافیان خود خوشحال و راضی باشد. دروغگویی افراد در روابط عاطفی و زناشویی تاثیر قابل توجهی می‌گذارد. ممکن است این رفتار ناپسند به یک عادت تبدیل شود. رفته رفته اعتماد اطرافیان به آن فرد از بین می‌رود. زمانی که این عادت ناپسند وارد زندگی مشترک نیز شود پیامدها و مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت.

گاهی اوقات فردی که دروغ می‌گوید نمی‌خواهد به اطرافیانش آسیبی وارد کند یا آن‌ها را دلخور کند اما در برخی مواقع نتیجه نامناسب دروغ، زندگی اطرافیان را تحت الشعاع قرار می‌دهد. دروغ یا برای اثبات به اطرافیان و یا برای دفاع از خود گفته می‌شود. گاهی رفتاری از یکی از زوجین از دید دیگری نادرست است و با آن مخالف است. طرف مقابل برای پنهان کردن آن رفتار ناشایست به همسر خود دروغ می‌گوید. در واقع او می‌خواهد عمل اشتباه خود را پنهان کند.

علت روانی دروغ چیست

چه افرادی بیشتر دروغ می‌گویند؟

افرادی که دوست ندارند قانونی در زندگی آن‌ها باشد و یا تمام رفتارهای خود را منطقی و درست دانسته و مخالفت اطرافیان را نمی‌پذیرند. همچنین افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند و نمی‌خواهند در برابر دیگران احساس ضعف کنند.

در برخورد با دروغگویی همسر چگونه عمل کنیم؟

شما باید مشخص کنید که چه مقدار قادر به شنیدن دروغ هستید. ممکن است طرف مقابل علاقه‌ای به دروغگویی نداشته اما به خاطر واکنش و رفتار همسرش به او دروغ می‌گوید. 

به طور مثال شما قرار است با همسر خود به مهمانی بروید. او به شما می‌گوید تا دو ساعت دیگر به خانه می‌آید. اما بعد از سه ساعت انتظار او به خانه می‌رسد. شما می‌توانید با همسر خود بحث و جدل کرده و او را دروغگو بدانید یا اجازه دهید او درباره علت دیر آمدنش به شما توضیح دهد. بنابراین دید شما و واکنش شما در مقابله با دروغ بسیار مهم است.

چه افرادی دروغ می‌گویند

با یکدیگرگفت و گو کنید.

اگر اعتماد شما از دست برود ممکن است دیگر نتوانید به راحتی به رفتار و گفتار همسر خود اعتماد کنید. شما باید بتوانید برای مقابله با دروغ راه حلی پیدا کنید. این عمل موجب می‌شود که نه تنها احساس آرامش پیدا کنید بلکه رفتارهای خود را مدیریت می‌کنید.

بهترین راه حل در این شرایط گفت و گو کردن با یکدیگر است. قبل از صحبت کردن درباره دروغگویی همسرتان واکنش‌های او را پیش بینی کنید تا بتوانید جواب منطقی برای او داشته باشید.

اگر پاسخ‌های احتمالی همسرتان را پیش بینی نکنید نمی‌توانید گفته گوی نتیجه بخشی داشته باشید. با این کار شما خیلی راحت می‌دانید باید چگونه در برابر همسرتان رفتار کنید. البته خود را آماده کنید که ممکن است صحبت‌هایی را بشنوید که اصلا انتظارش را ندارید.

ممکن است همسرتان برای شما دلایلی آورده و سعی کند شما را قانع کند. به او بگویید صحبت‌هایش را قبول دارید اما حاضر نیستید دروغ بشنوید حتی اگر حقیقت شما را بسیار ناراحت کند. در نهایت به او فرصت جبران اشتباهاتش را بدهید.

همسر دروغگو

آیا بی توجهی به دروغ همسر کاری درست است؟

خیر کار درستی نیست. وقتی شما رفتار اشتباه همسرتان را به روی او نیاورید در واقع به او اجازه داده‌اید باز هم عمل نادرست خود را تکرار کند. اما برای حل مشکل به دور از دعوا و خشونت و زمانی که حال هر دوی شما خوب است به او بگویید که متوجه دروغش شده‌اید. سعی کنید کوتاه مساله را بیان کنید.

بی توجهی به همسر دروغگو

نقش والدین در فرزندان دروغگو

کودکانی که والدین دروغگو دارند نه تنها یاد می‌گیرند که به دیگران دروغ بگویند بلکه نسبت به اطرافیان خود نیز بی اعتماد می‌شوند. علاوه بر این والدین سختگیر کودکانی دروغگو به جامعه تحویل می‌دهند. سخت گیری زیاد موجب می‌شود که کودکان برای فرار از تنبیه شدن دروغ بگویند. 

نوشته های مرتبط